Čikagos širdyje – akcija Baltijos keliui atminti
Šiais metais rugpjūčio 23 d. minėsime dvi mūsų Valstybės istorijai lemtingas sukaktis. Prieš 75-erius metus du brutaliausi praėjusio amžiaus tironai: Hitleris ir Stalinas, nusprendė pasidalinti Europą ir, išprovokavę Antrąjį pasaulinį karą, sulaužė daugybės milijonų žmonių bei ištisų tautų ir valstybių likimus. Praėjus 50-čiai metų po Molotovo-Ribentropo pakto pasirašymo, 1989 m. trijų okupuotų Baltijos valstybių gyventojai susikibo rankomis į 650 kilometrų ilgio gyvą grandinę – Baltijos kelią, sujungusį Vilnių, Rygą ir Taliną. Tokiu būdu pademonstruota, kad jokia tironija negali sulaužyti žmonių ir valstybių laisvės troškimo. Jei 1939-ųjų rugpjūčio 23-oji simbolizuoja tironijos triumfą, tai ta pati po lygiai 50-ties metų pasauliui liudija gėrio pergalę prieš blogį, tiesos – prieš klastą.
Dar po ketvirčio amžiaus nuo istorinių 1989-ųjų, Europa vėl stebi revanšistinių jėgų bandymus pasaulį nublokšti atgal į laikus, kai neegzistavo tarptautinė teisė, o pasaulio žemėlapių kontūrai galėjo būti perbraižomi pasitelkus konvencines ir nekonvencines priemones. Ar pasaulio bendruomenė jau užmiršo, kur veda šie grobuoniški eksperimentai?.. Mūsų pareiga visam pasauliui priminti, kad meilė laisvei ir taikai nėra tik eilutė istorijos vadovėliuose, kad ji gyvena visų mūsų širdyse.
Mieli lietuviai, š. m. rugpjūčio 23 d., šeštadienį, 3:00 val. popiet susirinkime Čikagos Daley Plaza aikštėje (50 W Washington St., Chicago, IL 60602) kartu su mūsų broliais latviais, estais, amerikiečiais, ukrainiečiais bei kitų demokratiją mylinčių tautų atstovais ir dalyvaukime akcijoje „Embrace Freedom the Baltic Way“. Minėdami istorines sukaktis, parodykime visiems, kad laisvės dvasia gyva, o mes neabejingi nerimą keliantiems dabarties įvykiams.
Šia ypatinga proga Čikagoje koncertuos svečias iš Lietuvos, vienas ryškiausių dainuojančios revoliucijos simbolių, grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas, latvių muzikantas ir dainininkas, menantis išsilaisvinimo laikus, Armands Birkens, estų dainininkėKristi Roosmaa, o taip pat choras „Dainava“, latvių mišrus choras, tautinių šokių grupės „Suktinis“ bei studijos „DanceDuo“ šokėjai ir kiti. Svarbiausią renginio akimirką, prisimindami Baltijos kelią bei skambant legendinei dainai „Bunda jau Baltija“, susikibsime rankomis, taip pademonstruodami visų laisvę ir nepriklausomybę branginančių žmonių bei tautų vienybę.
Renginio dieną taip pat bus atidaryta ir Richard M. Daley centro fojė pristatoma Balzeko lietuvių kultūros muziejaus ir partnerių rengiama paroda apie Antrojo pasaulinio karo politinius pabėgėlius iš Baltijos kraštų “No Home To Go To. The Story of Baltic Displaced Persons”, liudijanti Molotovo-Ribentropo pakto pasekmes.
Akciją rengia LR Generalinis konsulatas Čikagoje, JAV Lietuvių Bendruomenė, Latvijos ir Estijos garbės konsulai bei bendruomenės, Balzeko lietuvių kultūros muziejus. Pagrindinis rėmėjas – Lietuvių Fondas, rėmėjai: JAV Lietuvių Bendruomenė, LR Užsienio reikalų ministerija, latvių ir estų bendruomenės.
LR Generalinio konsulato Čikagoje informacija
LEU kviečia išeivijos ir lietuvių kilmės užsieniečių vaikus pasinaudoti valstybės parama studijoms
Išeivijos lietuviams, jų vaikams, vaikaičiams, provaikaičiams ar lietuvių kilmės užsieniečių vaikams suteikiama galimybė pasinaudoti valstybės parama studijoms Lietuvos edukologijos universitete (LEU). Teisę gauti paramą turi priimtieji į pirmosios ir antrosios pakopų studijas. Išeiviai ir užsienio lietuviai pretenduoti gali į dviejų rūšių paramą: stipendiją ir socialinę išmoką. Stipendijos skiriamos vienam studijų semestrui ir išmokamos kas mėnesį iki to semestro pabaigos. Stipendijos dydis – 3 BSI (šiuo metu 390 Lt) per mėnesį. Socialinė išmoka (vienkartinė išmoka) skiriama atsižvelgus į pretenduojančio gauti paramą asmens socialinę padėtį (nuo 700 Lt iki 1100 Lt). Parama neskiriama studentams, studijuojantiems tų šalių, iš kurių jie atvyko, kalbas.
Studentas, norintis gauti paramą, privalo užsiregistruoti Valstybinio studijų fondo interneto tinklalapyje ir elektroniniu būdu užpildyti nustatytos formos paraišką.
LEU, vienintelio profiliuoto universiteto Lietuvoje, vienas iš tikslų yra ugdyti mokslui, švietimui ir kultūrai imlią, išsilavinusią ir išprususią visuomenę, gebančią efektyviai naudotis mokslo pasiekimais ir konkuruoti aukšto lygio technologijų ir švietimo, kultūros ir edukacinių paslaugų srityje, ugdyti jaunimo dorą, patriotizmą ir pilietiškumą, toleranciją ir solidarumą pasauliui.
Universitete veikia 7 fakultetai: Filologijos fakultetas, Gamtos, matematikos ir technologijų fakultetas, Istorijos fakultetas, Lituanistikos fakultetas, Socialinės edukacijos fakultetas, Sporto ir sveikatos fakultetas, Ugdymo mokslų fakultetas. Juose studentai gali pasirinkti iš 39 bakalauro (pirmosios pakopos) studijų programų ir 29 magistrantūros (antrosios pakopos) studijų programų. Šiais metais patvirtintos ir 4 naujos bakalauro studijų programos: Lietuvių filologijos ir istorijos pedagogika, Istorijos ir etikos pedagogika, Katalikų tikybos ir istorijos pedagogika, Interneto ir medijų technologijos. Studentai, pasirinkę naujas studijų programas (išskyrus Interneto ir medijų technologijas), per tą patį studijų laiką įgis du kvalifikacinius laipsnius.
Lietuvoje vidurinį išsilavinimą įgijusiems išeivijos ir lietuvių kilmės užsieniečių vaikams, vaikaičiams, provaikaičiams, kurie ne mažiau kaip trejus metus yra gyvenę užsienyje, o atvykę į Lietuvos Respubliką pradėjo mokytis ne ankstesnėje kaip aštuntoje klasėje, 2014 metais pagal geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo tvarkos principus prie paskaičiuoto konkursinio balo pridedama papildomų balų švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka. Šie asmenys dalyvauja bendrajame priėmime į valstybės finansuojamas ir nefinansuojamas studijų vietas (su studijų stipendija ar be jos).
Siekiant sudaryti palankias stojimo į valstybės finansuojamas vietas sąlygas išeiviams ir lietuvių kilmės užsieniečiams, kurie išsilavinimą užsienio institucijose liudijančius dokumentus gauna jau pasibaigus bendrajam priėmimui į Lietuvos aukštąsias mokyklas, LAMA BPO organizuoja papildomą priėmimą (rugpjūčio mėn. antroje pusėje) į tas studijų programas, kur dar yra likusių laisvų vietų.
Visi LEU studentai turi galimybę gyventi universiteto bendrabučiuose Vilniaus miesto centre, šalia universiteto. Laisvu nuo paskaitų metu studentai gali dainuoti, šokti, vaidinti LEU meno kolektyvuose, užsiiminėti įvairiomis sporto šakomis ir atstovauti universiteto komandoms, dalyvauti universiteto mokslo ir meno draugijų veikloje. Daugiau informacijos apie studijų programas ir studijas LEU: Priėmimo komisija, Studentų g. 39, 119 kab., tel. / faks. (8 5) 2751032, el. p. stojimas@leu.lt, 8 5 275 1032, tinklalapis www.leu.lt/priemimas.
Iš užsienio atvykę studijuoti lietuvaičiai kviečiami prisijungti prie Užsienio lietuvių studentų klubo ir dalyvauti jo veikloje. Vilniaus lietuvių namų Užsienio lietuvių švietimo skyrius vykdo užsienio lietuvių kilmės studentams skirtus edukacinius projektus, organizuoja renginius ir teikia įvairiapusę informaciją. Skyrius įkūręs Užsienio lietuvių studentų klubą. Informacija teikiama tel. +370 5 269 5773, el. p. centras@lnamai lt arba adresu Dzūkų g. 43, LT-02116 Vilnius.