News / Žinios

Pirmą kartą renkamas „Lietuvos istorijos žinovas”

Lietuvoje vyksta pirmą kartą organizuojamas Nacionalinis konkursas „Lietuvos istorijos žinovas“. Lietuvos istorijos mokytojų asociacija kviečia lietuvius pasitikrinti istorijos žinias, praplėsti akiratį bei patirti bendruomeniškumo jausmą. Daugiau nei 450 mokyklų ir 40 visuomenės vietinių organizacinių komitetų subūrė daugiau nei 30 tūkstančių piliečių, kurie kovo 10-ą dieną sieks „Lietuvos istorijos žinovo” vardo. Organizatorių paruoštą užduotį galima spręsti ir internetu edukacinės programos GoHisto puslapyje www.gohisto.lt.

„Konkurso organizavimas parodė, kad domėjimasis savo istorija ne tik neblėsta, bet sparčiai auga, kad ja domisi mūsų jaunimas. Mūsų tikslas, kad konkurso dalyviai iš konkurso išeitų ne tik pasitikrinę savo žinias, o ką nors sužinoję ir dvasiškai praturtėję!” – mintimis dalinosi LIMA tarybos ir konkurso organizacinio komiteto pirmininkė Žaneta Vaškevičienė. Konkurso organizatoriai viliasi, jog „Lietuvos istorijos žinovas“ taps tradiciniu ir prasmingu Kovo 11–osios paminėjimu visoje Lietuvoje.

„Tikime, kad su GoHisto pagalba „Lietuvos istorijos žinovas” atsiras kiekviename pasaulio kampelyje.” – teigė edukacinės programos GoHisto bendraįkūrėjas Simas Jaskutėlis.

Spręsti elektroninį „Lietuvos istorijos žinovo” testą svetainėje www.gohisto.lt bus galima kovo 10-13 dienomis.

Įspūdžiai Lietuvos nepriklausomybės šventę prisiminus

Praėjusį savaitgalį SF lietuvių bendruomenėje paminėta vasario 16 d. - Lietuvos nepriklausomybės diena . Apie 100 lietuvaičių sugūžėjo į Park Theater Oaklande, pagyvenusį, bet vis dar žavingą kino teatrą, nepasiduodantį ant to paties kurpalio sukaltų korporacinių kino teatrų invazijai. Salėje gali patogiai pasinerti į foteliuką ar sofutę ir net alaus pagurkšnoti. Šventė prasidėjo Lietuvos himnu, bendruomenės pirmininko pasveikinimu, bei apvalaus čekio lituanistei mokyklai “Genys” įteikimu. Po to sekė šaunių “Geniukų” pasirodymas (lituanistinės mokyklos “Genys” mokinių). Vaikai sudainavo smagią dainą iš artėjančios Dainų šventės repertuaro, kurią paruošė niekad nepailstanti šaunioji mokytoja Vanesa Kašelionis. Vėliau ir šokių buvo. Smagu buvo matyti ir penkiametį ir penkiolikmetį trepsinčius tradicinį, vis dar gyvą “Kalvelį”. Tikriausiai nemažai žiūrovų prisiminė, kaip ir patys kažkada taip trepsėjo ar per žydruosius TV ekranus stebėjo kaip trepsi kiti. Manau, kad vien ši patirtis yra neįkainojama.

Kalbant apie mūsų lituanistinę mokyklą, man ji yra nepaprastai gražus, dažnai net sunkiai suvokiamas kolektyvinės darnos ir bendro tikslo kūrinys. Jei ne mokykla, mano Domas (11 m.) vargu ar kada būtų išmokęs Lietuvos himną, jau nekalbant apie dainas ir tautinius šokius. Ir nors kiekvienas šeštadienio rytas ir po 6 metų mokyklos dar vis didesnė ar mažesnė kova, nes keltis šeštadienį ryte niekam nemiela, pasipriešinimas baigiasi įėjus į klasę, o to rezultatai labai dideli. Mokykla per jos gyvavimą išaugo daugiau nei 10 kartų ir vis dar auga, plečiasi. Susikūrė graži mokyklos bendruomenė atsidavusių, nepasiduodančių, bei gražių mokytojų, mamų ir tėčių dėka. Nekalbant jau apie pačią mokyklos sielą, Virgiliją (vadovė) ar Aidą (tėvų komitetas) prieš Nepriklausomybės minėjimą išlyginusią virš 100 tautinių juostų.

Po “Geniukų” programos žiūrėjome Vinco Sruoginio “Nematomą frontą” apie Lietuvos partizaninį judėjimą, o mažieji – Antano Skučo kurtą lietuvišką animaciją. Po filmo peržiūros režisierius atsakinėjo į klausimus, o norėjusieji daugiau su juo pabendrauti, turėjo puikią progą tai padaryti renginio pratęsime prie Lake Meritt ežero.

Ačiū organizatoriams (bendruomenei ir mokyklai) už gražią dovaną! Renginių organizavimas, ypač naujoje vietoje, visada didelis išbandymas ir retai vyksta iki galo sklandžiai. Kas skundėsi dėl parkavimo, kas dėl rajono, kas dar dėl ko - viskas teisingai, nes yra kur tobulėti. Iš kitos pusės - šventė įvyko, susirinko didelis lietuvių būrys. Kas prisiminė vaikystę ir “Kalvelio” šokį, kas sužinojo ar papildė žinias apie Lietuvos partizanus, o kas susitiko su senais draugais ar susipažino su naujais žmonėmis.

Dažniausiai per kiekvieną renginį sutinku naujų žmonių. Šį sykį susipažinau su jauna mama lietuvaite, gyvenančia Šveicarijoje ir šiuo metu UC Berkeley atliekančią 7 mėnesių stažuotę. Atėjo ji su visa savo gausia šeimyna – vyras šveicaras, mama ir du maži vaikiukai – kukuliukai, kurių vienas, beje, ruošiasi į lituanistinę mūsų mokyklėlę. Jau kelintą kartą renginiuose matau Gintautą, kuris visą 4 asmenų šeimyną susisodinęs į automobilį, atrieda iš pat Monterey ( 2 valandos kelio). Jo mergaitės ir žmona lanko lituanistinę mokyklą "Genys".

Mane tokios istorijos ir pavyzdžiai įkvėpia. Tikiuosi, kad ir JUS!

DIANA PLAČEKIENĖ

Lithuanian Cultural Evening at Stanford

Stanford University Libraries invites you to celebrate the Re-Establishment of the State of Lithuania at Cubberley Auditorium. screenshot20120823at9.44.21am

The evening will feature “The Other Dream Team,” a film about the remarkable story of the Lithuanian basketball team that won the 1992 Olympic Bronze medal less than a year after Lithuania broke away from the Soviet Union. Watch the movie trailer here.

Lithuanian cultural historian Violeta Davoliute-Opgenorth will answer questions after the film and also discuss how basketball was a form of resistance through her talk, “Fact, Fiction and Memory: Representations of the Postwar Fight for Lithuanian Independence From Soviet Times to the Present.” She will outline the various ways Lithuanians resisted Soviet rule during the second half of the 20th century. Lithuania was the first republic to declare independence from the Soviet Union on March 11, 1990, an act that led to an economic blockade from Moscow but also catalyzed the breakup of the USSR in August 1991. Dr. Violeta Davoliute-Opgenorth is a senior researcher at the Department of Contemporary History, Vilnius University. She has published widely on the cultural history of Lithuania and Eastern Europe and is the author of The Making and Breaking of Soviet Lithuania: Memory and Modernity in the Wake of War, published by Routledge in 2013.

PROGRAM:

5:30-6:30 pm: Reception hosted by Stanford University Libraries

6:30-6:40 pm: Opening words by Dennis Garrison, Honorary Consul of Lithuania

6:40-7:00 pm: Dr. Violeta Davoliute-Upgenorth will discuss “Fact, Fiction and Memory: Representations of the Postwar Fight for Lithuanian Independence From Soviet Times to the Present.”

7:00-8:30 pm: Screening of “The Other Dream Team” (2012). The film will be followed by Q&A with Violeta Davoliute-Upgenorth.

EVENT DETAILS:N2cIW5h2 5.30-9pm, March 11 (Wednesday) Cubberley Auditorium 485 Lasuen Mall Stanford, CA 94305

The event, which is in English, aims to bring together Stanford faculty, staff and students as well as local Baltic communities and people interested in Baltic heritage. It is free and open to the public.

For additional information, please contact Liisi Esse, liisi.esse@stanford.edu

Participants are asked to register by March 9 via Eventbrite or 650-847-9115.